For noget tid siden bragte vi nyheden om Yoda-flagermusen så derfor er opdagelsen af en ‘Chewbacca’ flagermus ikke til at komme uden om.
En ekspedition til Cheringoma Plateauet i Mozambique i april/maj i år fandt blandt andet denne smukke, lysebrune flagermus, der nu er opkaldt efter StarWars figuren.

På sammen ekspedition fandt man flere ubeskrevne arter, bl.a. en ny bombardér bille og myrer der tilsyneladende ikke kan gå på lige overflader.
Området i og omkring Gorongosa National Park havde efter borgerkrigen mistet omkring 90% af de store pattedyr, men efter at conservation arbejdet blev genoptaget i 1995 og man in 2010 udvidede med bufferzoner er bestandene i fremgang.
Kilde: Rhett Butler, mongabay.com (June 04, 2013).
Chewbacca bat, beetle with explosive farts among oddities spotted on Mozambique expedition.
http://news.mongabay.com/2013/0604-gorongosa-cheringoma-discoveries.html?fbfnpg
Read more at http://news.mongabay.com/2013/0604-gorongosa-cheringoma-discoveries.html?fbfnpg#QVXc8eRP1SPL7EMY.99